Pursaklar Belediyesinin Borcu Ne Kadar?

Siyaset

1 aylık belediye başkanı Ayhan Yılmaz’ın ani bir karar ile istifa etmesi kamuoyunda Pursaklar Belediyesinin büyük borçları olduğu nedeniyle istifa ettiği konuşulmaya başlandı.

Bir önceki belediye başkanı Selçuk Çetin’den edinilen bilgiye göre; “Pursaklar Belediyesinin net 33 Milyon (Trilyon) bu borç 10 yıl vadeli olup tüm borç tutarı yaklaşık 60 Milyon (Trilyon) civarındadır. Nüfus ve yatırım olarak bakıldığında Türkiye geneli tüm belediyeler içerisinde en borçsuz belediyeler içerisinde yer almaktayız.” dedi.

Pursaklar bir önceki Belediye Başkanı Selçuk Çetin Kuzey Haber Genel Yayın Yönetmeni Adem Oruç ile telefon görüşmesinde şu bilgileri verdi; “143 bin nüfuslu Pursaklar belediyesinin 33 Milyon (Trilyon) net borcu, belediyenin bu borcu 10 yıl vadeye yayılmış durumda. 10 yıllık vade farkıyla yaklaşık 60 Milyon (Trilyon) borcu bulunmaktadır. Biz bu borcun 3 yılını ödedik bu yıl itibariyle 7 yıl ödenecek borç kaldı.Bu borçların büyük bir bölümünü yeni yapılan belediye binası ile Saray bölgesinde yapılan yarı olimpik yüzme havuzu oluşturmaktadır. Alınan bu borçlar İller Bankasından sağlanan kredilerdir. Bizim ne SGK’ya nede vergi dairesine belediye olarak borcumuz yoktur.

Belde olarak teslim aldığımız Pursaklar 11 yıl önce ilçe olmuştur ve yapılan hizmet ve yatırımlarla başkentin 8. metropol ilçesi konumuna yükselmiştir. Yatırım yapılan her bölgede belediyelerin borçlanması olabilir” dedi.

Kuzey haber gazetesinin yaptığı araştırmalarda en yakında bulunan yaklaşık 100 bin nüfuslu Çubuk Belediyesinin 2018 yılı sonu itibari ile 72.5 milyon (Trilyon), Gölbaşı Belediyesinin 190 Milyon (Trilyon) borçla devir edilmiştir.

Ayhan Yılmaz’ın belediyenin borcunun yüksekliğinden dolayı istifa ettiği algısı oluşturulan Pursaklar’a bakıldığında Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş ve Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’inde istifa etmesi gerekiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ülkemizin Kocaeli belediyesinden sonra 2. borçlu belediyesi konumunda, Mansur Yavaş’da belediyenin borcunu öğrendiğinde istifa etmesi gerekiyordu.

Pursaklar Belediye Başkanlığından istifa eden Ayhan Yılmaz’ın sağlık nedenlerinden dolayı istifa açıklaması vatandaşı ikna etmemiştir. Yılmaz sağlık nedenleri dolayısıyla istifa nedenlerinin raporlarını kamuoyu ile paylaşmak zorundadır.

kaynak:kuzeyhaber

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir