Fen Liseleri Milli ve Yerli Üretim Projelerini Pursaklar’da Tanıttı

Eğitim

Türkiye genelindeki fen lisesi öğrencileri Pursaklar’da bir araya gelerek 2. Ulusal Fen Lisesi Kongresinde “Teknolojiye Milli Bakış ve Üretimde Yerlilik” konusunda yaptıkları projeleri tanıttı.

Pursaklar Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen Fen Liseleri 2. Ulusal Kongresi 81 ilden gelen öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. Pursaklar’da gerçekleşen kongreye Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu ve çok sayıda davetli katıldı. Gençlere hitap eden Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Türkiye’nin milli ve yerli üretimde büyük mesafe kat ettiğini belirterek “Türkiye ekonomiden demokrasiye, bilimden sanayiye kadar her alanda başarılı bir şekilde geleceğe yürüyor. Bu yolda; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Tanksavar Füze Sistemi, Atak Helikopter, SOM Füzesi, Bora Keskin Nişancı Tüfeği, Fırtına Obüsü, Altay Milli Tank, Milgem Milli Gemi, Anka İnsansız Hava Aracı, Atmaca Milli Gemisavar, Arma Zırhlı Muharebe Aracı, Göktürk Milli Keşif Uydusu, Hür Kuş Eğitim Uçağı gibi onlarca milli ve yerli üretimi yaptık. İnanıyorum ki sizler ileride daha fazlasını yapacaksınız” dedi.

Türkiye’nin 2023 hedeflerimize ulaşacağı ve yepyeni bir dönemin açılacağını kaydeden Başkan Çetin, konuşmasında şu mesajları verdi: “Unutmayalım ki 2023, 2053, 2071 hedefleri olan Türkiye’nin sizin gibi değerli gençlere ihtiyacı var. Türkiye darbeler ve muhtıralar döneminin ardından, yakalamış olduğu istikrarlı ve müreffeh ortamda büyümeye, dünyada örnek gösterilmeye devam ediyor. Tabii bu büyüme ve dünyada söz sahibi olma yolunda önümüze ciddi engeller çıkartılıyor. Bunların başında terör eylemleri geliyor. Türkiye yıllardır terör örgütü PKK’ya karşı mücadele ederken, son zamanlarda DAEŞ, FETÖ, PYD, YPG gibi yeni terör örgütleri türedi. Terör örgütlerine karşı Türkiye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarını başlattı. Allah’ın izniyle, ürettiğimiz milli ve yerli silahlarımız, kahraman Mehmetçiğimizin destansı mücadelesi ve Cumhurbaşkanımızın dik duruşuyla, bu terör örgütlerini temizledik. Hani şair diyor ya; ‘Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan, Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan’dan.’ Hamdolsun milletimiz bir ve beraber… Gençler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Birinci vazifen Türk istiklalini ve Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ Ankara’nın ikinci Fen Lisesi ilçemizde kuruldu. Bu öğrencilerimizin her sene üniversiteye yerleşme oranı yüzde 90. Bunlar gurur veriyor.

Eğitimci bir belediye başkanı olarak, zaman zaman öğrencilerimizin derslerine girip, onlarla sohbet ediyorum. Belediye olarak; Nezaket Okulları, Down Sendromu Nezaket Eğitim Merkezi, Gençlik Akademisi, Şehir Araştırmaları Kütüphanesi, Kitaplar Devletten Kırtasiyeler Belediyeden, Kitap Okuma Yarışmaları, Cezaevleri Aydınlanıyor Kitap Kampanyası, Okuma Yarışmaları, Tebessüm Sineması, Yaz Spor Okulları, Gençlik Kampları, Kültür Gezileri gibi onlarca proje ile gençlerimize hizmet etmeye, eğitime katkı sunmaya devam ediyoruz.”

 

“Öğrencilerimize güveniyoruz”

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük de bir konuşma yaparak Bakanlığın 20 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile eğitim öğretime devam ettiğini belirterek “Öğrencilerimizin başarısı bizleri gururlandırıyor. Hepsine teşekkür ediyorum. Gençlerimize güveniyoruz. Öğretmenler eğitimin temel taşıdır, onlardan çok şey bekliyoruz” dedi. MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu da Türkiye’deki fen liselerinin sayısının 305’e ulaştığını açıklayarak “Bakanlığımız son 4 yıldır öğretim programlarını güncelliyor. 2014’e kadar diğer tüm liselerimizde uygulanan müfredat fen liselerimizde de uygulanıyordu. Okullarımızdan gelen talep üzerine farklı bir çalışma yapıp fen liselerimiz için ayrı bir program oluşturduk” dedi.

Kongrede bir konuşma yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da “Türkiye her şeyi yapabilir. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonu yerli ve milli silahlarını üreten Türkiye’nin başarısının en açık örneğidir” dedi. Program protokol üyelerine plaket takdimi ve fen lisesi öğrencilerinin proje sunumu ile son buldu.

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir